2012 m. lapkričio 14 d., trečiadienis

STELLA MARIS projektas

Aprašydama Stella Maris projektą, kuriame aš šiuo metu praleidžiu didžiąją dalį savo stažuotės laiko, norėčiau pradėti nuo kiek kitokio pasakojimo. Dirbdama VA Caritas Nakvynės namuose turėjau klientę, kuri labai giliai yra įstrigusi mano atmintyje. Gal todėl, kad jos gyvenimo istorija atrodė labai sudėtinga: tuo metu ši benamė moteris gyveno gatvėje, nakvodavo geležinkelio stotyje ir tik itin šaltomis žiemos naktimis glausdavosi vienos nakties valstybiniuose nakvynės namuose. Būdavo, kad patekdavo ir į slaugos ligoninę, ji šios paslaugos išsireikalaudavo, nei ji galėjo jai priklausyti. Moteris užsiiminėjo prostitucija, turėjo priklausomybės problemų bei rimtų tiek fizinės, tiek psichikos sveikatos sutrikimų. Jai sunku buvo laikytis susitarimų, taisyklių, jos gyvenimas negalėjo įtilpti į formaliuosius nakvynės namų reikalavimus. Tačiau svarbu ne tai... Visų konsultacijų metu, nors ir pasiekėme nemažai reikšmingų rezultatų, mes taip ir niekad nesuradom jai reikiamos ilgalaikės pagalbos. Ji yra manasis pavyzdys, kaip žmogus iškrenta iš pagalbos sistemos. Deja, gausu tokių atvejų. Vilniuje, apskritai, Lietuvoje yra labai mažai paslaugų benamiams asmenims, o tos esančiosios yra labiau siauros, dažnai orientuotos ne į paslaugų gavėjų poreikius. Tad jeigu toji moteris gyventų kurioje nors kitoje šalyje, galbūt Vokietijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Jungtinėje Karalystėje ir daugelyje kitų, ji turėtų vietą, kurią galėtų vadinti savo namais. Ir jeigu ji žinotų, kad Šiaurės Airijoje veikia projektas benamiams, kur jai būtų suteikta visapusiška pagalba ir kurio pavadinimas susideda iš dviejų žodžių, o pirmasis yra būtent toks, kokį ji yra susigalvojusi vardą sau... Manau, ši idėja jai patiktų...

Taigi apie STELLA MARIS...

Šis "Depaul Ireland" organizacijos projektas - tai vieninteliai ,,šlapieji" nakvynės namai benamiams Šiaurės Airijoje. ,,Šlapieji" reiškia ne ką kitą, o tai, kad juose apgyvendinami alkoholikai benamiai, kuriems jokia galima reabilitacija nepadės, tad nakvynės namuose yra leidžiama vartoti alkoholį. Šioje dalyje yra aptariama plačiau, kaip dirbama su šia socialinio darbo klientų grupe, kokiomis vertybėmis ir teoriniais principais vadovaujamasi teikiant socialinę pagalbą, atskleidžiami žalos mažinimo programos praktiniai aspektai, pateikiamos nuotraukos ir aprašoma daug kitų svarbių dalykų apie šį unikalų projektą. 
Stella Maris veiklos pradžia yra laikomi 2005 metai, tai buvo pirmieji ,,šlapieji" nakvynės namai benamiams Belfaste, kuriuose iki šiol glaudžiasi gatvės benamiai alkoholikai. Praėjus 7 metams po įkūrimo pradžios, Stella Maris taip ir liko vieninteliu ,,šlapiuoju" projektu Šiaurės Airijoje. Šiuose namuose nuolat gyvena 23 benamiai asmenys, su kuriais yra dirbama pritaikant žalos mažinimo modelį, pagal kurį gyventojai yra skatinami mažinti suvartojamo alkoholio kiekį, kartu teikiama medicininė priežiūra, skatinama sveikesnė mityba, organizuojama turininga veikla, tokia kaip meniniai ir sodininkystės užsiėmimai. Stella Maris yra ilgalaikiai nakvynės namai, ir benamiai asmenys juose gyvena neribotą laiką, dažniausiai iki 2 metų. Pagrindinės išsikraustymo priežastys yra tos, kad asmenims yra suteikiamas socialinis būstas arba jie persikelia gyventi į slaugos namus, jeigu pablogėjus sveikatos būklei yra reikalinga intensyvesnė priežiūra. 

Šis projektas yra visapusiškai finansuojamas valstybės. Kaip pažymi organizacijos direktorius, pradžioje buvo iš tiesų nelengva išplanuoti patalpas, apgalvoti visus niuansus apgyvendinant šią itin sudėtingą asmenų grupę. Visgi buvo sukurta sėkminga darbo sistema, kuri išliko mažai pakitusi iki šiol. 

Šiaurės Airijoje, kaip ir kitose Jungtinės Karalystės dalyse, apgyvendinimas globos ir kitose socialinių paslaugų įstaigose vyksta centralizuotai. Kalbant konkrečiau apie benamius asmenis, jų socialinės pagalbos poreikis yra įvertinamas interviu metu, užpildoma benamio anketa. Visa tai atlieka "The Housing Executive" tarnybos darbuotojai, pasitelkiant tarpdisciplininės komandos darbuotojų išvadas, yra nustatoma, ar asmuo pagal visus kriterijus turi būti apgyvendintas Stella Maris projekte ar jo pagalbos poreikius labiau atitinka kitokio pobūdžio įstaigos. Taip pat Stella Maris projekte negali būti apgyvendinti asmenys, anksčiau buvę teisti dėl seksualinių nusikaltimų, bei gaisrų sukėlėjai. Būtent šiuos du kriterijus išsakė vietos bendruomenės nariai, kada buvo steigiami šie nakvynės namai, ir į juos buvo privalu atsižvelgti, antraip nebūtų organizacija gavusi sutikimo įkurti ,,šlapiąjį" projektą. 

Kiekvienas Stella Maris gyventojas turi pagrindinį darbuotoją (angl. Key Worker), kuris rūpinasi visais asmens gyvenimo nakvynės namuose aspektais, taip pat planuoja pagalbos žingsnius, užtikrina tolimesnės integracijos galimybes, tačiau svarbiausia darbuotojo užduotis yra stengtis padėti asmeniui sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį, gyventi kiek galima sveikesnį ir pilnavertiškesnį gyvenimą. Būtina paminėti tai, kad ši angliška darbuotojo įvardinimo sąvoka  (angl. Key Worker), o paties darbo apibrėžimas (angl. Key Working) yra plačiai vartojami Jungtinėje Karalystėje. Kitose šalyse taikomas atvejo vadybininko apibrėžimas (angl. Case Manager), tačiau šios dvi darbo sritys negali būti sutapatinamos, nes "Key Working" yra gana siaura "Case Management" dalis.

Darbas Stella Maris projekte yra itin sudėtingas, patiriama daug streso, kadangi šie žmonės yra gyvenę gatvėse labai daug metų, jų kasdieninis gyvenimas yra labai chaotiškas, jie daug kartų yra iškritę iš integracinių projektų bei reabilitacijos programų. Dažnas alkoholį pradeda vartoti nuo ankstyvos vaikystės, tad jų fizinė sveikata yra negrįžtamai sužalota, o tokios funkcijos kaip sprendimų priėmimas, ateities planavimas, adekvatus reagavimas į situacijas yra giliai pažeistos. Taip pat verta paminėti ir tai, kad dažnas Stella Maris gyventojas turi labai rimtų, daugybinių psichikos ir asmenybės sutrikimų.  

Kadangi integracijos projektai šiems asmenims nėra veiksmingi, pritaikoma žalos mažinimo programa, pagal kurią yra organizuojamas visas Stella Maris projekto darbas. Darbuotojai, priimdami gyventojus tokius, kokie jie yra, stengiasi padėti atkurti turėtus įgūdžius ir išmokyti priimti savarankiško gyvenimo sprendimus
Kiekvienas gyventojas laiko Stella Maris savo namais, čia atrandamas saugumas, pagalba, prieraišumas ir jausmas, kad tavimi nuoširdžiai rūpinamasi. Šitokiu būdu žengiami pirmieji žingsniai nuo visiško chaoso iki ramybės pajautimo. Kiekvienas asmuo gali vartoti alkoholį, tačiau viskas yra labai griežtai suplanuota ir kontroliuojama, kadangi nuo pat apsigyvenimo pradžios yra sudaroma alkoholio vartojimo sutartis, kuri pasirašoma gyventojo ir jo darbuotojo. Ši sutartis yra nuolat peržiūrima ir atnaujinama, siekiant, kad asmuo suvartotų alkoholio vis mažiau. Pavyzdžiui, atsižvelgiant į kiekvieno individualią situaciją, vieniems leidžiama išgerti vieną alaus skardinę kas valandą, kitiems kas dvi valandos. Taigi yra nustatoma, kokius alkoholinius gėrimus galima vartoti, kokiu dažnumu, koks jų stiprumas ir kiekis per dieną. Visi alkoholiniai gėrimai yra laikomi darbuotojų administracinėse patalpose, jie yra suregistruojami, kada gyventojai juos įsigyja. Griežtai yra draudžiama vartoti alkoholį savavališkai įsinešant į nakvynės namus, be to, draudžiama gyventojui duoti savo alkoholinį gėrimą kitiems gyventojams. Trumpiau tariant, kiekvienas asmuo išgeria tiek, kiek yra numatyta jo alkoholio suvartojimo sutartyje, kiekvienas paduotas gėrimas yra suregistruojamas ir fiksuojama, kiek JK alkoholio vienetų asmuo suvartojo per dieną. Visi gyventojai turi savo asmeninę stiklinę su vardu, kurios negali palikti be priežiūros. 

Šių nakvynės namų patalpos yra suskirstytos į ,,šlapiąsias" (ang. Wet Room) ir ,,sausąsias" (angl. Dry Room). Suskirstymas nusako, kuriose nakvynės namų patalpose yra leidžiama vartoti alkoholį. 

Apačioje yra pateiktos nakvynės namų patalpų nuotraukos su trumpais prierašais.  
 

Įėjus į vidų šitaip atrodo langelis, prie kurio prieina lankytojai ir gyventojai. 


Projekto darbuotojų administracinės patalpos. Kaip matyti, alkoholiniai gėrimai yra sudėti tam tikroje vietoje. Be to, bendrosios gyventojų patalpos yra stebimos vaizdo kameromis.


Nuotrauka iš tolėliau. Žalios mažos spintelės su raktu kairėje pusėje yra skirtos laikyti gyventojų vertingus daiktus, dokumentus. Taip pat saugomi jose pinigai, cigaretės, tabakas, jeigu yra numatyta, kad darbuotojai kontroliuoja ir rūkymo skaičių. Kiekvienas turi savo atskirą spintelę su vardu. 

Vaikščiojant koridoriumi...

Šiose nuotraukose matyti vienas iš interviu kambarių. Juose vyksta konsultacijos, darbuotojų susirinkimai ir gyventojų susitikimai su artimaisiais.

Pasivaikščiokim toliau...
  
Tai muzikos kambarys, kuriame gyventojai gali leisti laisvalaikį. Darbuotojai šiuo kambariu pasinaudoja įvairiais tikslais: organizuodami grupines veiklas, rengdami susirinkimus su savanoriais ir t.t.


Nuotrauka iš specialiojo vonios kambario, kuris skirtas tiems gyventojams, kurie negali savarankiškai išsimaudyti ar atlikti kitų asmeninės higienos palaikymo procedūrų. Tais atvejais yra iškviečiamos slaugės, kad pagelbėtų. 

O šitaip atrodo medicininis kabinetas. Vienas iš darbuotojų kasdien yra atsakingas už vaistų gyventojams išdavimą. Kiekvienas gyventojas turi vardinį vaistų paketą, kuris yra suskirstytas pagal dienas ir valandas, kada vaistai turi būti išgeriami. Du kartus per savaitę šiame kabinete apsilanko medikas ir apžiūri visus gyventojus. Esant poreikiui, galima iškviesti mediką ir kurią nors kitą dieną. 

Nuotrauka iš skalbyklos. Gyventojai turi sumokėti 1 svarą, kad galėtų išsiskalbti, ir tiek pat, kad išsidžiovintų savo drabužius. Susimoka jie priėję prie darbuotojų langelio, tuomet išduodamas kvitas ir monetos skalbimui bei džiovinimui. 

Nufotografuotas ir valgomasis. Gyventojai bet kuriuo metu gali savarankiškai pasišildyti maistą, pasidaryti sumuštinį. Projekte dirba virėjas, kuris gamina maistą gyventojams. Maitinimas yra teikiamas 4 kartus per dieną. 

Valgomajame taip pat vyksta meno ir kiti grupiniai užsiėmimai, žaidžiamas biliardas. Kiekvieną darbo dieną nuo 9 val. vyksta Pusryčių klubas, kurio metu susirenka gyventojai dažniausiai ne dėl pusryčių, kadangi jie dėl nuolatinio alkoholio vartojimo valgo itin mažai. Klube dalyvaujama dėl rytinių pokalbių, kurių metu aptariama ir suplanuojama visa dienos veikla, taip pat klausomasi muzikos, kartu skaitomi laikraščiai ir, žinoma, kalbama apie sveikos mitybos svarbą. Organizuoti Pusryčių klubą yra viena iš mano atsakomybių. 

Vaikščiojant toliau...

Gyventojai gali naudotis mokamu telefonu, atsiliepti į šio telefono skambučius yra tik jų atsakomybė. Surenkamos monetos nukeliauja į Stella Maris biudžetą. 

Šitaip atrodo meninių užsiėmimų kambarys. 

 Šiose nuotraukose pavaizduotas vadinamasis didysis ,,šlapiasis" kambarys, kuriame gyventojai praleidžia didžiąją dalį dienos. Čia žaidžiami patys įvairiausi stalo žaidimai, daugeliui patinka žaisti stalo futbolą, gyventojai susirenka pažiūrėti TV arba pasiklausyti muzikos. Jame vyksta ir grupiniai užsiėmimai.

O taip atrodo ,,sausasis" projekto kambarys, kuriame draudžiamas alkoholio vartojimas. Gyventojai yra skatinami kuo daugiau laiko praleisti šiame kambaryje, nes šitokiu būdu tikslingai yra siekiama, kad jie suvartotų vis mažiau alkoholio. Visgi tikrovė yra tokia, kad beveik visada šis kambarys yra tuščias.

Ne tik Stella Maris projekto patalpos yra suskirstytos į ,,šlapiąsias" ir ,,sausąsias", šitaip yra suskirstyti ir kiemeliai. Šioje nuotraukoje matyti ,,sausojo" kiemelio vaizdas. Beveik niekuo nesiskiria ir ,,šlapiojo" kiemelio išplanavimas, tik jis yra kur kas didesnis ir jaukesnis, nes jame nuolat būriuojasi gyventojai, tuo tarpu antrasis beveik visada būna tuščias. Kitoje nuotraukoje matyti sodinukai iš vykusių sodininkystės užsiėmimų. 
Šie nakvynės namai yra 3 aukštų. 1-ajame aukšte yra projekto darbuotojų administracinės patalpos, bendros gyventojų patalpos: tokios, kaip valgomasis, užsiėmimų kambariai ir t.t. 2-ajame aukšte yra 3 vadovų kabinetai ir kitoje pusėje gyventojų kambariai. 3-ajame aukšte yra vien tik gyventojų kambariai. 

Šiose nuotraukose įamžintas 2-ojo aukšto koridorius ir vaizdas pro šį langą. O matyti ne kas kita, kaip garsusis ,,Titaniko" muziejus, kuris yra labai arti Stella Maris nakvynės namų. 

Svarbu paminėti tai, kad gyventojai moka mokestį už paslaugas, kuris yra 40 svarų per savaitę už dvivietį kambarį ir 45 svarai už vienvietį kambarį. Šiuo mokesčiu gyventojai apmoka maitinimo, sunaudojamos elektros, vaistų ir kitas išlaidas.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą